KaliteTech Teknoloji Haber Detay Sayfası - www.kalitetech.com
#
#

GOOGLE ANALYTİCS NEDİR, AVANTAJLARI NELERDİR?

İnternet teknolojisinin gelişmesi ile beraber, milyonlarca insan bu iletişim aracını kullanmaya başlamıştır. Artık firmalar, devlet kurumları ve şahıslar; internet üzerinden faaliyet gösteren web siteleri aracılığı ile insanlara daha kolay

            İnternet teknolojisinin gelişmesi ile beraber, milyonlarca insan bu iletişim aracını kullanmaya başlamıştır. Artık firmalar, devlet kurumları ve şahıslar; internet üzerinden faaliyet gösteren web siteleri aracılığı ile insanlara daha kolay bir şekilde ulaşmaya çalışmaktadır. Bu web siteleri bir takım servislerle daha kullanışlı hale getirilmekte ve site içerisindeki hareketler bazı program ya da yazılımlar sayesinde, site kullanıcısına raporlar eşliğinde iletilmektedir. Web sitesinin sahip olduğu günlük trafik, web sitesine giriş yapan internet kullanıcılarının hareketleri Google analytics sayesinde web sitesi sahibine bildirilmektedir.

            Google Analytics, Google şirketi tarafından tasarlanmış olan bir servistir. Tamamen ücretsiz bir şekilde faaliyet gösteren bu servis, web sitesi sahipleri tarafından son dönemde oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir. Bu hizmet; internet üzerinden faaliyet gösteren bir web sitesinin istatistiki bilgilerini tutan ve her türlü site içi hareketi, web sitesi sahibine bir rapor halinde sunan yararlı bir yazılımdır. Bir sayaç görevi gören Google Analytics, çok fazla detaylı işlem yapması ile bilinmektedir. Bu hizmet, web sitesine giriş yapan bir internet kullanıcısının hangi ülke ve şehirden geldiğini, web sitesi ya da blog içerisinde ne kadar süre geçirdiğini, hangi internet tarayıcısını kullandığını, hangi işletim sistemine sahip olduğunu, web sitesi ya da blog içerisinde hangi reklamlara tıkladığını rahat bir şekilde tespit ederek, web sitesi sahibine sunmaktadır.

            Gerçek zamanlı raporlama adı verilen bölüm ile web sitesi içerisinde gerçekleşen işlemler, hangi zaman diliminde gerçekleştiyse ona göre sıralanmaktadır. Bu özellik sayesinde web sitesi içerisinde kaç adet internet kullanıcısının olduğu görülmekte, bu internet kullanıcılarının site içerisinde neleri inceledikleri, nereden geldikleri belirtilmektedir. Bu özellik sayesinde web sitesi içerisinde yer alan bilgi ya da içeriğin, internet kullanıcıları tarafından ne kadar tercih edildiği görülebilmektedir. Gösterge tabloları adı verilen bölümde ise performans göstergeleri izlenebilir ve düzenlenebilir bir yapıda olmaktadır. Google Analytics sayesinde, web sitesi sahipleri, çok kısa süre içerisinde faydalı ve kolay analizlere ulaşabilmektedir.